VISPĀRĪGĀ AEROKRIOTERAPIJA (KRIOSAUNA)
Vispārīgā aerokrioterapija- tā ir augstas efektivitātes tehnoloģija, kas iedarbojas ar ļoti zemām (no -110 līdz -180.gr) temperatūrām, un ir vērsta uz organisma aizsardzības spēku mobilizāciju ar profilaktisku dažādu saslimšanu ārstēšanai mērķi . Vispārīgās aerokrioterapijas procedūra sastāv no drošas, vienmērīgas, īslaicīgas iedarbības uz cilvēka ādas slāņiem ar kriogēno gaisa-gāzes maisījumu. Tas tiek darīts, lai aktivizētu organisma pašregulācijas procesus ar stresa-limitējošu sistēmu treniņiem un lai paplašinātu organisma funkcionālās rezerves.
Galvenie klīniskie vispārīgās aerokrioterapijas efekti
- Limfodrenāžas efekts, t.i. limfas atteces no audiem uzlabošana un sekojoši, limfātiskās tūskas likvidācija;
- Asins un barības vielu audos mikrocirkulācijas uzlabošana, arteriālās asinsrites paplašināšana, un nozīmīgā mērā, venozās atteces uzlabošana, sekojoši- asinsvadu pietūkumu un infiltrācijas samazināšanās, kā arī iekšējā sastāva izsvīšana artrīta ar atteces sindromu gadījumā;
- Miorelaksācija (atslābināšanās) – muskuļu kontraktūras likvidācija un bazālā muskuļu tonusa samazināšana;
- Nociceptoru caurvadības bloķēšana ar sāpju sliekšņa paaugstināšanu- atsāpināšana;
- Muskuļu, saistaudu un citu audu trofikas (barošanas) uzlabošana un reģenrācijas mehānismu stimulācija.
KĀ NOTIEK VISPĀRĪGĀS AEROKRIOTERAPIJAS SEANS
Lai veiktu vispārīgās aerokrioterapijas procedūru tiek izmantota speciāla kabīne- kriosauna. Vizuāli tā atgādina vertikālu solāriju. Pacientam ir jāizģērbjas līdz apakšveļai (kājās zeķes un filca čībiņas, rokās, pēc vēlēšanās- dūraiņi) un jāiet procedūras kabīnē. Kabīnes durvis tiek aizvērtas ( bet pie nepieciešamības pats pacients vai operators var tās atstāt atvērtas). Pateicoties pacelšanas mehānismam kabīnes iekšā, pacients tiek pacelts tik augstu, lai viņa galva atrastos virs kabīnes. Cilvēks elpo atmosfēras gaisu un pastāvīgi atrodas vizuālā kontaktā ar operatoru. Kabīnē pakāpeniski tiek palaists atvēsināts gaisa- gāzes sajaukums un uz 120-210 sekundēm pacienta ķermeni līdz pleciem apņem bieza miglas kārta (no malas tas ļoti atgādina peldēšanos mākoņos). Pie ātras ( 30 līdz 60 sekunžu laikā) apkārtējās vides temperatūras pazemināšanās organisms nepaspēj “saorientēties” notiekošajā un sākt sildīt ādu. Uz to arī ir balstīts krioterapijas efekts: ķermeņa kodols saglabā savu normālo temperatūru, bet āda atdziest līdz 0-2 grādiem. Tas noved pie ādas termoreceptoru uzbudinātības. Signāli no receptoriem nonāk pie visām organisma regulējošām sistēmām: imūnās, nervu, endokrīnās. Tā rezultātā aktivizējas mehānismi, kuri aizsargā organismu no visiem stresa veidiem: emocionālajiem, fiziskajiem, infekciju un citiem.
Tāpat arī seansa laikā dēļ būtiskās atdzišanas tiek bloķēti nociceptīvie receptori, kas savukārt noved praktiski pie visu taktīlo sajūtu pazušanas. Daudzi to salīdzina ar kosmisko bezsvaru.
Pie tam cīņas ar ekstremālo aukstumu procedūras laikā, atdzisušo audu sasildīšanai līdz normai pēc iziešanas no kabīnes un termodinamisko procesu stabilizācijai, cilvēks iztērē 150-200 kilokalorijas.
Pazīme, ka vispārējās aerokrioterapijas seans ir bijis efektīvs- veselīgs vaigu sārtums uzreiz pēc saņemtās procedūras, un, pēc dažām minūtēm viss ķermenis paliek sārts, un to pavada neliela dedzināšanas sajūta. Neliels drebulis, kas rodas uzreiz pēc procedūras, ātri vien tiek nomainīts ar patīkamu siltumu, kas izplatās pa visu ķermeni, un garastāvoklis pie tam manāmi uzlabojas- pateicoties aukstuma iedarbībai organismā izdalās tā saucamie laimes hormoni- opioīdu endrofīni un enkefalīni, kuri tad arī ir mūsu iekšējie atsāpinātāji un antidepresanti.
Ļoti nozīmīgs pieredzē ir vispārējās aeroterapijas pielietojums, ja ir hroniska noguruma sindroms, depresīvā stāvoklī, lai noņemtu ciešanu sindromu. Viena nozīmīga krioterapijas iedarbības īpašība ir tāda, ka tā pastiprina un paildzina (veido potenciālu) citu procedūru efektivitātei. Tādēļ ir ļoti efektīvi apvienot vispārējās aerokrioterapijas seansus ar intensīvām kineziterapijas metodes nodarbībām. Kineziterapijas metodes nodarbībās arī tiek izmantota aukstuma metode, izmantojot atvēsinātu gēla maisiņu terapiju, lai noņemtu asas un akūtas sāpes pielietojot pirmās palīdzības vingrojumus.
10-15 procedūru kriogēnās aerokrioterapijas rūdīšanās iedarbība bērniem un pusaudžiem samazina vīrusu-infekciju saslimšanas iespējamību par 5-7 reizēm. Tas ir būtiski augstāks rādītājs nekā jebkurām profilaktiskajām potēm. Vispārējai aerokrioterapijai praktiski nav vecuma ierobežojumu.
RĀDĪTĀJI VISPĀRĒJAJAI AEROKRIOTERAPIJAI:
Klīniskajā praksē:
- reimatoloģija: reimatoloģiskais poliartrīts, Behtereva slimība, eritematoze, sklerodermija utt;
- neiropatoloģija: DCP, multiplā skleroze, miastēnija, migrēna, parkinsonisms, Alcheimera slimība, sāpju, spastiskie, reflektorie, neirodeģeneratīvie sindromi, radikulīti, starpdisku skriemeļu trūces utt;
- kombustioloģija- apdegumu ārstēšana;
- ginekoloģija: neauglība, endometrioze, klimaks, grūtniecības plānošana ar toksikozes profilases mērķi utt;
- vispārējā ķirurģija, proktoloģija, traumatoloģija, tajā skaitā arī sporta: trofiskās čūlas, hemoroīdi, sasitumi, sastiepumi, tendovaginīti, lūzumi utt;
- endokrinoloģija: tireotoksikoze, pankreatīts, cukura diabēts;
- dermatoloģija: psoriāze, ekzēma, neirodermīts, seboreja un utis utt;
- kosmetoloģija: ādas izskata uzlabošana, celulīta izpausmju samazināšana.
Rehabilitācijas praksē:
- turpmāka slimnieku rehabilitācija, kā turpinājums klīniskajam etapam pēc smagām somātiskām saslimšanām, operācijām, traumām, depresīviem stāvokļiem, hroniska noguruma sindroma utt.
Atveseļošanās- profilakses virzienā:
- atjaunošanās medicīnas kompleksās tehnoloģijas, kā klīniskās un rehabilitācijas etapu turpinājums;
- sporta medicīnā, sanatorijās- profilaksēs, gerantoloģijā, pediatrijā (saaukstēšanās saslimšanu profilaksei) utt.
Jau pēc pirmajiem vispārējās aerokrioterapijas seansiem uzlabojas miegs, samazinās aizkaitinābība, uzlabojas garastāvoklis. Manāmi samazinās tieksme pēc alkohola, sedatīvo un pretsāpju preparātu lietošanas, samazinās svīšana un ekstremitāšu trīcēšana. Praktiski visi pacienti atzīmē, ka ir uzlabojusies vispārējā pašsajūta, ir uzlabojušās darbspējas un ir pozitīva ietekme dzimumattiecību jomā.
Absolūti nav ieteicama vispārējā aerokrioterapija:
- Iekšējo orgānu un sistēmu saasināts dekompresijas stāvoklis;
- Smagas hroniskas sirds-asinsvadu sistēmas, elpošanas orgānu, nervu sistēmas, urīnpūšļa sistēmas saasināšanās stadijā saslimšanas;
- Izteikta arteriālo asinsvadu patoloģija- vaskulīti, arterīti, Reino slimība, galveno asinsvadu tromboemboliskā patoloģija.
Relatīvi nav ieteicama vispārējā aerokrioterapija:
- Hroniskas, bieži uzliesmojošas lokālas infekcijas vietas (hroniski tonsilīti, faringīti, adneksīti, endometrīti utt);
- Akūtas infekciju slimības (ARVI, gripa, akūts bronhīts, utt);
- Akūtas un hroniskas asins saslimšanas;
- Klaustrofobija (bailes no šaurām un slēgtām telpām)
Ir jāsaprot, ka vispārējā aerokrioterapija nevar izsaukt komfortablas sajūtas, par cik cilvēks evolūcijas un zemapziņas līmenī baidās un nemīl aukstumu. Un tomēr procedūra ir pilnībā paciešama un ir droša. Taču efekts no šīs iedarbības uz organismu ir daudz spēcīgāks, nekā jebkurš no mūsdienu medikamentiem. Atšķirībā no medikamentiem, krioterapija, kā dabīgs atveseļošanās līdzeklis, neizjauc organisma pašregulācijas sistēmu, bet gan tieši pretēji, daudzkārtīgi to uzlabo.