AKVAKINĒZE UN PELDĒŠANA

AQUAKINEZ  virzienu izstrādājis un ieviesis ārstnieciski – atveseļošanās – treniņu  praksē peldbaseinā LKSB prezidents, UNIKINEZ projekta   dibinātājs  un projekta vadītājs Andrejs Ševenjovs, ieguvis akadēmisko maģistra grādu,  fizioterapeits, kinezioterapeits,  peldēšanas treneris un fiziskās sagatavotības  treneris, fizkultūras un sporta  pasniedzējs. LKSB ir Latvijas  peldēšanas federācijas  loceklis.

UNIKINEZ PRO SYSTEM  aplūko  AQUAKINEZ  nodarbības  kompleksā ar  kineziterapiju, šrotterapiju, slinga terapiju, teipinga kinēziju un vispārējo fizisko sagatavotību pēc medicīnas un  kineziterapijas  diagnozes.

 

Kā zināms, ūdenim piemīt antigravitācijas īpašības, tāpēc ūdenī nav tādas  kompresijas slodzes, salīdzinājumā ar sauszemi. Ja papildina ar palīgierīcēm, kas  sniedz dekompresijas efektu, tad mēs iegūsim kineziterapijas  nodarbību, un ne tikai ūdenī.  Citiem vārdiem sakot – AQUAKINEZ.

 

AQUAKINEZ  nodarbībās tiek izmantoti tādi palīglīdzekļi, kā   gumijas, stieples, peldēšanas nūjas un dēļi, pleznas. Šiem visiem  palīglīdzekļiem  jāveicina dekompresijas  efekta  sasniegšanu un  pareiza  ķermeņa  stāvokļa sasniegšanu  ūdenī.

 

Bieži ārsti pacientiem rekomendē peldēt kādā no sporta veidiem, tādā, kā  piemēram,  peldēšana uz muguras. Bet peldēšanas sporta  veidi prasa noteiktu  vispārēju un speciālu fizisko sagatavotību.  Tāpēc tos arī dēvē par sporta veidiem. Nodarbības baseinā pēc medicīnas diagnozes, kā minimums prasa pacienta adaptāciju peldēšanā. Šāda adaptīva peldēšana ir iespējama ar  palīglīdzekļiem, kas ļauj noturēt pareizu ķermeņa stāvokli, izpildot peldēšanas vingrinājumus. Pareizs ķermeņa stāvoklis, izpildot  vingrinājumus, nodrošina vienmērīgu slodzes sadalījumu visā balsta – kustību aparātā.  Nepareizs ķermeņa stāvoklis rada mugurkaula un locītavu pārslodzi.  Pie tādām diagnozēm, kā  mugurkaula diska trūce, kompresijas slodze uz problemātisko zonu, var veicināt pacienta veselības stāvokļa  pasliktināšanos.

Bērni ar skoliozi vai  citiem stājas  traucējumiem, sākumā tiek apmācīti individuāli izvēlētajām korekcijām pēc Katarīnas Šrotas metodes (šrota terapija), bet pēc tam tiek apmācīti peldēšanā korekcijā.  Tādā veidā, tiek sasniegta ārstnieciskā – treniņu  iedarbība uz bērna ķermeni. Korekcijas ievērošana ļauj sasniegt  diagnostikas uzlabojumus, bet  peldēšanas apmācības -  bērna vispārējā  fiziskā stāvokļa  uzlabojumus.

Bērni, kas  nodarbojas  sporta peldēšanas grupās, arī  ir ar dažādām  stājas novirzēm, jo  pats peldēšanas nodarbību fakts nenodrošina stājas atjaunošanu līdz  fizioloģiskām normām, un tas redzams, paskatoties uz profesionālu peldētāju stāju.

Tādi stājas traucējumi pie fiziskas slodzes pat ūdenī, veicina dažādu balsta – kustību aparāta daļu pārslodzi, un tā rezultātā, veicina sporta rezultātu  samazinājumu un sporta traumu rašanos. Tāpēc arī sportistiem ir nepieciešama spēka rehabilitācija pirms un pēc sporta treniņiem pēc  UNIKINEZ sistēmām.