KINEZIO TEIPINGS
Un ar ko viņu ēd
Dakteris Kenzo Kase
Speciāli auduma teipi, nesaturoši lateksu, elastības ziņā analogi ādai. Tiek uzlikti ar Kinesio Taping metodi ar speciālas līmējošas kārtas palīdzību, viņi palīdz saturēt muskuļus, saglabājot pilnīgu to kustīgumu, uzlabo asinsriti un limfteci. Pie tam teipiem piemīt hipoalerģiskas īpašības un tie nodrošina “brīvu” ādas elpošanu, kas ļauj tos lietot 24 stundas piecu dienu garumā. Kinezio- teipinga metode tiek izmantota daudzos sporta veidos, ieskaitot peldēšanu.
Kas īsti ir kinezio-teipings
Japāņu dakteris Kenzo Kase uzstādīja sev uzdevumu- izstrādāt jaunu teipošanas metodi, kura neierobežotu kustību brīvību, kā to dara klasiskie teipi, un 1973 gadā viņš izstrādāja unikālu metodi, kuru nosauca par Kinezio-teipingu (Kinesio®). 1988 gadā Olimpiskajās spēlēs Seulā visa pasaule uzzināja par jauno daktera Kase metodi. No tā laika tas sāka izplatīties pa visu pasauli un ieguva atzinību Eiropas valstīs un Amerikā. Dakteris Kenzo Kase nodibināja Kinezio-teipinga asociāciju, kuras galvenie uzdevumi bija efektīvas kinezio-teipinga efektu pētīšana, speciālistu sagatavošana kinezio-teipingam un jaunu un daudz efektīvāku metožu un materiālu izveide kinezio-teipingam.
Konezio-teipi ir elastīgas līmējošas lentas, kuras ražotas no 100% kokvilnas un pārklātas ar hipoalerģisku līmējošu kārtu uz akrila pamata, kura aktivizējas kontaktā ar ķermeņa temperatūru. Teipu elastība ļauj tos stiept par 30-40% no sava sākotnējā garuma. Pēc biezuma un elastības tie ir pietuvināti cilvēka ādas īpašībām (epidermai). Teipu kokvilnas bāze palīdz labākai iztvaikošanai un ādas elpošanai, kā arī ātrai teipa izžūšanai, kas dod tai iespēju tikt izmantotai ūdens sporta veidos.
Personīgo klīnisko pētījumu rezultātā Kenzo Kase un viņa līdzautori ir izvirzījuši vairākus virzienus, kur var izmantot kinezio-teipinga metodi:
- Fasciālo audu izlīdzināšana;
- Platības virs iekaisuma un sāpju vietas palielināšana ar fascijas un mīksto audu pacelšanas palīdzību;
- Sensorās stimulācijas nodrošināšana, lai nodrošinātu atbalstu un ierobežotu kustību;
- Palīdzība pampuma noņemšanai ar eksudāta novirzīšanas uz limfātisko plūsmu palīdzību.
Vēlāk tika piedāvāts vēl viens variants kinezio-teipinga izmantošanai:
- Propriocepcijas pastiprināšana palielinot ādas mehanoreceptoru stimulāciju.
Kinezio-teipingu var izmantot kopā ar citām ārstēšanas metodēm, tādām kākrioterapija, hidroterapija, masāža un elektrostimulācija.
Kinezio-teipinga metodes darbības mehānisms.
Muskuļu funkcija neaprobežojas ar ķermeņa daļu kustību, tie arī aktīvi palīdz venozajai asinsritei un limfas kustībai. Atšķirībā no asinsrites sistēmas limfātiskajai nav sava sirds-pumpja, kurš varētu nodrošināt limfas kustību. Limfas šķidruma kustība ir pilnībā atkarīga no skeleta muskuļu aktivitātes. Tieši tāpēc muskuļu funkcijas traucējumi rada priekšnoteikumus, kas veido daudzus citus simptomus. Sekojoši, ir nepieciešams pievērst vairāk uzmanības muskuļu funkcijas atjaunošanai, lai aktivizētu un paātrinātu traumu sadzīšanas procesus.
No citas puses, ja muskulis ir traumēts, tad tas iekaist un pietūkst, bet tas savukārt samazina attālumu starp ādu un muskuli. Tas noved pie limfas šķidruma atteces pasliktināšanās, kas ir nepieciešama, lai izvadītu sairušo bojāto audu produktus. Šī saspiešana tāpat arī ietekmē sāpju receptorus, kuri atrodas dermā, kuri savukārt nodod „diskomforta signālus” smadzenēm. Šis sāpju veids zināms kā mialģija, vai muskuļu sāpes.
Pirmajā gadījumā pirms teipa uzlikšanas traumētais muskulis un āda virs tā stiepjas. Tas nepieciešams priekš traumētās ķermeņa daļas muskuļu un saišu pastiepšanas. Pēc neizstaipīta kinezio-teipa uzlikšanas āda, muskuļi un saites samazinās un atgriežas sākuma pozīcijā, kas noved pie ādas kroku veidošanās. Tādā veidā, āda paceļas virs muskuļiem un saitēm, kas izveido papildus apakšaudu platību un atvieglo limfodrenāžu.
Kinezio-teipinga izmantošanai eksistē arī pretēji rādītāji. Vispirms tas skar vecāka gada gājuma cilvēkus, kuriem ir jūtīga un vārga āda, kā arī cilvēkus ar sistemātiskām ādas saslimšanām un to traumām. Palielināta vilkme vienā virzienā var izsaukt uz ādas pūslīšu, mikrotraumu, zilumu vai asinsizplūdumu veidošanos. Bez tam, dažos gadījumos ādas sāpju receptoru stimulēšana var novest pie sāpju pastiprināšanās vai niezes. Kinezio-teipinga asociācija rekomendē pirms metodes pielietošanas pakonsultēties ar kinezio-teipinga speciālistu.