Kineziterapija
Kineziterapija – jauns novirziens locītavu un mugurkaula ārstēšanā. Tās būtību var izskaidrot dažos vārdos: kineziterapija- tās ir ārstēšana ar kustībām uz spēka un speciāliem dekompresijas trenažieriem. Kineziterapijā ir pieņemts uzskatīt, ka galvenais iemesls kādēļ sāp mugura vai locītavas, visbiežāk ir asinsrites traucējumi muguras muskuļos un locītavās dēļ spazmas vai hipotrofijas.
Tādēļ ārstnieciskā iedarbība vispirms tiek novirzīta uz pacienta muskuļu disbalansa noteikšanu un novēršanu. Dekompresijas iedarbības veids izpildot vingrojumus novērš berzēšanos locītavās un noņem no tā slodzi, ļauj strādāt ar muskuļiem terapeitiskā režīmā. Slimības skartie muskuļi zaudē savu elastību, lokanību un spēku. Notiek muskuļu audu saīsināšanās, spazma vai atrofēšanās. Pakāpeniski muskuļu audi pārveidojas savienojumā un zaudē savu saraušanās iespēju.
Ārstnieciskā – terapijas iedarbība izpaužas muskuļu šķiedru izstiepšanā un savilkšanā, speciālu vingrojumu uz dekompresijas trenažieriem izpildes procesā, līdz fizioloģiskās normas sasniegšanai, ko veic pats pacients. Muskuļi, maksimāli izstiepjoties un savelkoties, strādā kā muskuļu pumpis, pumpējot caur sevi asinis un piegādājot tās visai kaulu-asinsvadu sistēmai.
Kaulu un locītavu asinsrites atjaunošana noved pie barības vielu apmainīšanās atjaunošanās un atjauno visas balsta kustību aparāta struktūras līdz fizioloģiskai normai. Metodes unikalitāte ir tajā, ka ir iespējama daudzu mugurkaula un locītavu saslimšanu izārstēšana bez operācijām vai medikamentiem, ar paša pacienta ieguldīto darbu. Ja pacients vingro ar speciālajiem dekompresijas un spēka trenažieriem speciālista uzraudzībā.
Kineziterapijas tehnikas pamatā tika ieguldīti reāli klīniski sasniegumi, kā arī cilvēka muskuļu sistēmas zinātnisko pētījumu rezultāti, tās fizioloģija un bioķīmija.
Tiem, kas vēlas nodarboties ar kineziterapiju būs jāiziet pirmreizējo konsultāciju (konsultatīvais trenings).
Uz pirmreizējo konsultāciju līdzi ir jāņem sporta apģērbs un apavi, esošie izmeklējumu rezultāti (mugurkaula saslimšanām – MR, asinsvadu saslimšanām – rentgens), personīgās higiēnas līdzekļi. Pirmreizējā konsultācija ilgst aptuveni no 40 līdz 60 minūtēm.
Pirmreizējā konsultācija ( konsultatīvais trenings) sevī ietver vairākus etapus:
- Anamnēzes izpēte. Fizioterapeits veic aptauju un izpēta Jūsu atnesto medicīnisko dokumentāciju. Šeit vajadzētu noskaidrot galveno slimības raksturu un gaitu un noskaidrot vai ir papildus patoloģijas.
- Miofasciālā diagnostika. Šis pētījums ir speciāla apskate, kura ļauj dot kompleksu atsevišķu muskuļu grupu un saišu stāvokļa vērtējumu. Ar tās palīdzību var noskaidrot vai Jums ir kādas slēptas balsta kustību aparāta saslimšanas.
Nākošais diagnostikas etaps notiek trenažieru zālē:
- Funkcionālā testēšana izmantojot dekompresijas un spēka trenažierus. Šī apskate tiek veikta, lai objektīvi novērtētu muskuļu- skeleta sistēmas stāvokli.
Pēc šīs apskates tiek dots novērtējums un tiek sastādīta individuāla atlabšanas sistēma. Jums tiek paskaidrots kā notiks atlabšana, ko katrā no etapiem Jūs varat sagaidīt. Kā rāda prakse, kad pacients izprot kineziterapijas principus un tās darbības mehānismus, tad ārstēšana norit daudz veiksmīgāk un rezultāti ir daudz labāki, nekā tie būtu, ja cilvēks vienkārši mehāniski izpildītu vingrojumus. Visas atjaunošanās programmas gaitā Jūs atrodaties speciālista uzraudzībā.
Atveseļošanās kursa ilgums vidēji ir aptuveni 36 seansi (3 cikli). Turpmāk ir jāvingro atbalsta režīmā 3 reizes nedēļā. Kā ārstēšanas rezultātam būtu jānoņem sāpes nelietojot medikamentus, jāatjaunojas locītavu kustībai un darbspējīgumam.