KONSULTĀCIJA
Konsultāciju (konsultatīvo treningu) vada LKSB prezidents, UNIKINEZ projekta dibinātājs un tā vadītājs Andrejs Ševenjonovs – akadēmiskais grāds- “maģistrs”, fizioterapeits (speciālists kineziterapijā, šrotterapijas jomā (pēc Katarīnas Šrotas metodes) slinga terapijas jomā (pēc Neurac metodikas), izmantojot Redcord iekārtas un ierīces un kinezioloģiskās teipēšanas metodes), ir peldēšanas treneris, vispārējās fiziskās sagatavotības treneris, fizkultūras un sporta pasniedzējs.
Nodarbības kineziterapijā pēc UNIKINEZ sistēmas ir paredzētas gan praktiski veseliem cilvēkiem, gan arī cilvēkiem, kuri cieš no dažādām balsta kustību aparāta saslimšanām, bet kuri vēlas nodarboties ar aktīvu dzīvesveidu. Profesionālā UNIKINEZ sistēma dod unikālu iespēju tādiem cilvēkiem nodarboties pēc medicīniskas un kineziterapeitiskas diagnozes ārstnieciskā- atveseļošanās trenējošā režīmā. Lai varētu darboties ārstnieciski- atveseļojošā un trenējošā režīmā, ir nepieciešams sastādīt individuālu atveseļošanās programmu balstoties uz medicīnisko un kineziterapeitisko diagnozi.
Pirms nodarbību uzsākšanas, lai sastādītu individuālu atveseļošanās programmu kagtrai atsevišķai nodarbībai, ir nepieciešams iziet pirmreizējo konsultāciju (konsultatīvais trenings). Pirmreizējajā konsultācijā tiek veikta slimības vēstures, instrumentālo izmeklēšanas metožu (MR, KT, rentgena) analīze. Tiek uzklausītas sūdzības par veselību. Tiek noskaidrots pamatslimības raksturs un gaita un kādas ir papildus patoloģijas. Objektīvi tiek novērtēts muskuļu un skeleta sistēmas stāvoklis.
Pirmreizējā konsultācija (konsultatīvais trenings) sevī ietver vairākus etapus:
- Anamnēzes izpēte. Anamnēzes izpēte sākas no izjautāšanas un medicīniskās dokumentācijas apskates. Tiek veikta slimības vēstures analīze, apskatīti instrumentālo izmeklējumu metožu (MR, KT, rentgena) rezultāti un tiek uzklausītas sūdzības par veselības stāvokli. Šeit ir jānoskaidro galvenie slimības cēloņi un izpausmes, un vai tai ir vēl kādas papildus patoloģijas.
- Vizuālā diagnostika pēc Katarīnas Šrotas metodes ļauj noskaidrot visas novirzes no fizioloģiskās normas stājai un ļauj izstrādāt koriģējošo vingrinājumu kompleksu pēc Katarīnas Šrotas metodes. Skoliozes gadījumā ir nepieciešams papildus vispusējs rentgens, kur norādīts Kobba leņķis un ārsta slēdziens. Turpmāk korekcijas pēc Katarīnas Šrotas metodes tiks adaptētas nodarbībām uz spēka trenažieriem, kineziterapijai uz speciāliem dekompresijas trenažieriem, uz piekaramajām Redcord sistēmām un nodarbībām peldbaseinā. Korekcijas pēc Katarīnas Šrotas metodes adaptācija dažādiem kustību aktivitātes veidiem ļauj izstrādāt pareizu muskuļu stereotipu, kas nodrošina vienmērīgu un secīgu muskuļu piedalīšanos darbībā.
- Miofasciālā diagnostika. Šis pētījums piedāvā speciālu apskati, kurš ļauj sniegt kompleksu vērtējumu dažādu muskuļu un saišu grupu stāvoklim. Ar tā palīdzību var novērtēt muskuļu disbalansu, ierobežojumus locītavu kustībās, slēptu balsta kustību aparāta saslimšanu esamību.
- Funkcionāla posturālo (postural musculus) vai dziļo muskuļu testēšana. Šie muskuļi darbojas statiskā režīmā un reflektori. Tie kalpo, lai balstītu vertikālo ķermeņa stāvokli un lai pārvarētu pievilkšanās spēku. Stājas traucējumi, kuri ir iemesls vairumam balsta kustību aparāta saslimšanām, vairākumā gadījumu ir saistīti ar tieši posturālo muskuļu disbalansu. Tādēļ testēšana uz piekaramajām Redcord sistēmām ir nepieciešama, lai varētu pareizi novērtēt dziļo muskuļu stāvokli un saprastu visas novirzes no fizioloģiskās normas to darbībā.
- Funkcionālā testēšana izmantojot dekompresijas un spēka trenažierus. Šis pētījums tiek veikts, lai objektīvi novērtētu muskuļu spēku un pamanītu muskuļu disbalansu virspusējiem vai fiziskajiem muskuļiem, locītavu kustību un muskuļu elastību.
- Nepieciešamības gadījumā, tiek veikta testēšana baseinā, kuri ļauj saprast organisma adaptācijas līmeni ūdens videi un uz biokinētiskā trenažiera FREESPINE.
Pēc testēšanas rezultātiem tiek sniegts objektīvs vērtējums balsta kustību aparāta stāvoklim. Rindā aiz medicīniskā, tiek noteikts kineziterapeitiskais diagnozes slēdziens, kurš atspoguļo miofasciālās sistēmas un locītavu kustības stāvokli.
Balstoties uz medicīnisko un kineziterapeitisko diagnozi tiek sastādīta individuāla ārstnieciski- atveseļošanās-trenējoša programma, kura ir orientēta tikai un vienīgi un konkrētā cilvēka veselības stāvokli.
Kursa ilgums vidēji sastāda 36 nodarbības ( 3 kursi pa 12 nodarbībām), kurus vēlams izpildīt katru dienu izņemot brīvdienas. Ilgums un atjaunošanās etapi ir atkarīgi no balsta kustību aparāta bojājuma stāvokļa. Pēc tam, kad ir apgūta sava individuālā nodarbību programma kopā ar speciālistu var pāriet uz atveseļošanās- trenējošo nodarbību režīmu. Kā atjaunošanās rezultātam būtu jāmazinās sāpju sindromam bez medikamentu lietošanas, jāatjaunojas locītavu kustībām un darbspējīgumam, cik tas ir iespējams katrā atsevišķā gadījumā.