NEURAK
un kā tas mums palīdz
Neurak (neiromuskuļu aktivācija, Neurac (Neuromuscular Activation) – tā ir metodika, kuru XXI. gadsimta sākumā, kooperācijā ar citu valstu ārstiem, izstrādāja norvēģu ārsts un fizioterapeits. Metodika pamatota uz fizioterapeitu pieredzes, kas strādā ar Redcord ierīcēm. Šo metodiku, saskaņā ar mūsdienu zināšanu līmeni, var izmantot disfunkciju rašanās iemeslu skaidrošanai, kā perifērisko locītavu rajonā, tā arī mugurkaula skriemeļu rajonā.
Zinātniskie pētījumi parāda, ka lokālo stabilizējošo muskuļu darbu var traucēt sāpes vai atbilstošas stimulācijas trūkums. Iepriekš nosauktie faktori var veicināt kustību funkcijas traucējumus, kā arī muskuļu spēka vājumu un funkcionālos traucējumus nervu sistēmas rajonā. Un interesanti ir tas, ka neskatoties uz sāpju stimuliem, motorprogrammām, kuras iekodētas nervu sistēmā, arī turpmāk signalizēs par esošajiem traucējumiem, kas veicina hronisko disfunkciju un turpmāku sāpju eskalāciju.
Neiromuskuļu aktivizācijas mērķis (Neurac) ir pareizu motorprogrammu atjaunošana, kas ir iespējams tikai ar intensīvu nervu sistēmas stimulāciju. Lai šādas darbības sniegtu pozitīvu rezultātu, visi vingrinājumi jāpilda pilnīgas sāpju neesamības apstākļos.
Neurak metodikas elementi
- Vingrinājumi slēgtās kinemātiskās ķēdēs un progresijas kāpnes
Viens no pamatelementiem, ko izmanto Neurak metodikā, ir vingrinājumi slēgtās kinemātiskās ķēdēs. Šie vingrinājumi tiek izmantoti ar intensīvas nervu sistēmas stimulēšanas mērķi. Slodze tiek piemērota, pamatojoties uz progresijas kāpnēm. Progresijas kāpnes – tas ir pakāpeniskas vingrinājumu sarežģīšanas veids. Lai pacients varētu pāriet uz nākamo, daudz augstāku līmeni, vingrinājumi iepriekšējā līmenī jāizpilda pilnīgi pareizi un tie nevar radīt nekādas sāpju sajūtas.
- Vibrācija un nestabils pamats
Ar mērķi palielināt nervu sistēmas stimulāciju vingrinājumu izpildes laikā pēc NEURAK metodikas, tiek izmantotas vibrācijas, kuras var piemērot jau no paša atveseļošanās procesa sākuma. Nākamais līdzīgas nozīmes elements ir nestabils pamats. Šā faktora izmantošana ietekmē vingrinājuma sarežģītību, kā arī spēju pacientam pareizi apgūt reflektoru nervu – muskuļu aktivitātes.
Neurak metodika – darbības veids
Neurak metodika pamatota uz diviem atsevišķi darboties spējīgiem veidiem: ilgstoša spriedzes un slodzes uzturēšana (īpaši nervu sistēmas). Muskuļi, kuri pakļaujas pirmajam iedarbības veidam – ir mugurkaula jostas un kakla rajona lokālie muskuļi. Ja samērā ilgu laiku uzturot spriedzi (vairāk par 2 minūtēm) nerodas sāpes, nogurums vai diskomforts, var pāriet uz nākamo darbību veidu, kurā lokālo stabilizējošo muskuļu aktivēšana savienojas ar globālo muskuļu aktivēšanu. Pie šāda veida, mazāks svarīgs būs vingrinājuma izpildes laiks, bet daudz svarīgāks – vingrinājumu atkārtojumu skaits (4-5) ar ievērojamas slodzes palielinājumu uz nervu sistēmu, kura rodas, pateicoties daudzu muskuļu grupu darbam, vibrācijai, nestabilam pamatam u.tml. Abos gadījumos ir jāpaceļas ar pacientu augstākajā progresijas kāpņu līmenī, kuru tas var paveikt vienas terapeitiskās sesijas laikā (izpildot vingrinājumus pareizi, bez sāpju sajūtām vai diskomforta).
Sāpju sajūtas novēršana
Lai nervu sistēma varētu pāriet uz pareizu motora programmu, ir nepieciešams novērst visas sāpju sajūtas, kuras ir faktori, kas traucē šādām izmaiņām. To var panākt ar slodzi, ieviešot palīgelementus, kā arī vibrāciju.
Lai nervu sistēma varētu pāriet uz pareizu motora programmu, ir nepieciešams novērst visas sāpju sajūtas. To var sasniegt slodzes veidā, ieviešot palīgelementus, kā arī vibrāciju. Neurak metodika pašlaik esošajā formā veidojas no pagātnē izmantotās Vingrinājumu sistēmas SET(no angļu valodas Sling Exerise Therapy). Neurac piedāvā dabīgās evolūcijas atspoguļojumu, kuru izgājusi SET sistēma, pārveidojoties no labākā atveseļošanās tehnikas labākā kopuma pilnīgi noformētā terapeitiskajā metodikā. Jauna nosaukuma ieviešana atspoguļo to, kas svarīgākais NEURAK metodikai: nervu – muskuļu aktivācija. Tāpat ir jāatzīmē, ka tieši nosaukums vicināja arī citas izmaiņas – norvēģu firma Redcord mainīja savu produktu tirgus logotipu no TeraiMaster uz Redcord.
Iekārtas
un mazliet par tām
Piedāvājumi, kas pieļauj kompleksu ārstēšanu pēc Neurac metodikas:
- Redcord Workstation Professional [Profesionālā darba iekārta Redcord].
Iekārta Redcord Workstation Professional ļauj pilnībā izpildīt Neurac vingrojumus.
- Redcord Rehab Pro
Tiek piedāvāts fizioterapeitiem, kuri izmanto plašu vingrinājumu apjomu, kuri iedarbojas uz visu pacienta ķermeni. Piekaramo sistēmu Redcord izmantošana, sensomotoru spilvenu, kā arī elastīgo virvju izmantošana, kas palīdz radīt slodzi, neatkarīgi no pacienta iespēju līmeņa, nodrošina vingrinājumu izpildes formas kontroli.
- Redcord Rehab
Šī ir atvieglotā Redcord Rehab Pro versija. Sniedz iespēju izpildīt lielu korekcijas vingrinājumu apjomu.
Piedāvājumi pacientiem
- Redcord Trainer
Redcord Trainer ļauj izpildīt vingrinājumus, kuri iedarbojas uz mugurkaula augšējo un apakšējo daļu, vidukli, augšējām un apakšējām ekstremitātēm.
- Redcord Mini
Redcord Mini – tas ir mobilais aparāts, kuru var piekarināt pie griestiem (uz āķiem), jebkurā koka zarā, uz līstēm u.tml., vai pat uz durvju ailes ar sistēmas Doorfix palīdzību.