Šrot-terapija
Elpojam dziļāk
Katarīna Šrota, kura ir koncepcijas “skoliozes trīsdimensiju ārstēšana” autore, ir dzimusi Drēzdenē 1894. gada 22 februārī. Jaunībā Katarīna pati cieta no skoliozes un ļoti pārdzīvoja par rumpja deformāciju. Tas viņai lika meklēt ārstēšanās veidu, kā rezultātā tika izveidota Katarīnas Šrotas vingrošanas metode, kas balstījās uz “nevienmērīgas elpošanas” principu. 1921 gadā Katarīna atvēra savu pirmo klīniku Maisenā, un jau pavisam drīz pie viņas sāka braukt ar skoliozi slimie cilvēki no visas pasaules. Viņas metode Vācijā ieguva oficiālu piekrišanu un tā ietilpst OVA (obligātā veselības apdrošināšana) pakalpojumu sarakstā. Savā ilgajā mūžā talantīgā dziedniece palīdzēja iegūt taisnu mugurkaulu ne vienam vien simtam cilvēku. Jau ir pagājuši gandrīz 30 gadi kā Katarīnas nav starp mums, bet viņas iesākto turpina viņas bērni un mazbērni.
Katarīna Šrota
Gumijas bumbiņa ar izliekumu
Katarīna Šrota uzskatīja, ka ar skoliozi slima cilvēka ķermenis ir kā bumbiņa ar izliekumu. Ja bumbiņā iepūstu gaisu- tad izliekums iztaisnosies; tāpat arī slimnieka izliektajai ķermeņa daļai būtu jāizlīdzinās zem ieelpotā gaisa spiediena.
Skoliozes gadījumā veidojas asimetriska patoloģiska elpošana, kuras gadījumā liela daļa gaisa nokļūst izliektajā krūškurvja daļā, pie tam pastiprinās mugurkaula rotācija un veidojas ribu kupris. Tādēļ, ja apzināti elpot tikai ar vienu izliekto krūšu kurvja pusi, var panākt ne tikai izliekuma līknes fiksācijas izejošās, bet arī skoliozes progresu, tas ir ievērojamu apvienojuma leņķa samazināšanos. Nevienmērīgu elpošanu mācās gan pieaugušie gan bērni. Jo starpribu muskuļi attiecas pie šķērssvītru skeleta muskulatūras, kura ir pakļauta mūsu apziņai, tāpat kā ekstremitāšu muskuļi.
Katarīna Šrota ļoti rūpīgi izpētīja skriemeļu savienošanās mehānismu un iemeslus, un uz savu novērojumu pamata izstrādāja skoliozes ārstēšanai savu personīgo unikālo lokālo elpošanas vingrinājumu sistēmu, lai varētu veikt korekciju skoliotiskajām izmaiņām. Visus vingrinājumus viņa izmēģināja uz sevis, izpildot tos starp spoguļiem, kas viņai ļāva novērot savu darbu it kā no malas.
Katarīnas meita, Krista Lenarte Šrota, pēc izglītības fizioterapeite, apkopoja un ievērojami attīstīja viņas metodiku, balstoties uz ilggadēju pieredzi darbā ar skoliozi slimo ārstēšanā. Viņas darba rezultāts bija grāmata “Trīsdimensiju skoliozes terapija”.
PAREIZA ELPOŠANA UN VINGROŠANA
Katarīnas Šrotas skoliozes ārstēšanas centrā pacienteim tiek piemeklēti individuāli koriģējošie izometriskie derotācijas vingrojumi, kuru pamatā balstās asimetriskā elpošana.
Šie vingrinājumi uz mugurkaulu iedarbojas patoloģiski izmaināmā daļā trijās plaknēs – sigitālajā, horizontālajā un frontālajā, un vienlaicīgi iespaido arī blakus esošās daļas.
Galvenais vingrojumu mērķis- iemācīt slimnieku patstāvīgi ieņemt pareizo ķermeņa stāvokli un saglabāt to visas dienas garumā. Vingrojumi tiek izpildīti stāvus pozīcijā, guļus, sēdus un kustībā ņemot vērā mugurkaula fizioloģiskos izliekumus. Tas daudzreizējas atkārtošanas procesā noved pie visu nepieciešamo posotonisko refleksu nofiksēšanās. Galvenais nodarbību mērķis- iemācīt slimnieku patstāvīgi ieņemt pareizo izkoriģēto patoģenētiski pamatoto ķermeņa stāvokli bez spoguļiem un ieturēt šo stāvokli visas dienas garumā
Pareizu elpošanu sāk apmācīt guļus pozā uz vēdera. Vispirms tiek masēta iekritusī zonā, lai pacients spētu koncentrēties tikai uz to. Pēc tam tiek dota komanda apzināti ievilkt elpu tikai ar to krūškurvja pusi. Kā nākošo etapu vajadzētu veikt ieelpu un pieskarties ārsta plaukstai, kura ir novietota uz svara virs pacienta krūšu kurvja. Apzinātas ieelpas trenēšana notiek sekojoši no apakšas uz augšu, noslēdzošais etaps tiek veikts sēdus pozīcijā ar seju pret ārstu.
Lai paaugstinātu nodarbību efektivitāti, slimniekam tiek smalki izskaidrots, kāda veida skolioze viņam ir, cik liels leņķis, kā ir izvietotas izliekuma un pacēluma zonas. Pateicoties tam pacients pakāpeniski apzinās, kuri muskuļi viņam būtu jātrenē, bet kurus vajadzētu atslābināt.
NO KĀ IR ATKARĪGA TRENIŅU EFEKTIVITĀTE
- Izpildot vingrojumus ir ļoti svarīgi ievērot pareizu ķermeņa pozīciju, par cik tas vien jau palīdz koriģēt skoliozes līkni un labāk strādāt ar muskuļiem.
- Pareizas elpošanas attīstībai un lai atvieglotu izliektās krūšu kurvja daļas ieelpu, ir svarīgi sasniegt maksimāli iespējamo rumpja izstiepšanos. Tas arī ļauj palielināt attālumu starp deformētajām ribām.
- Izelpa dziļa caur līdz pusei saspiestām lūpām palīdz starpribu muskuļu treniņam, jo rodas pretestība izelpai.
- Vingrinājumus, kas ir vērsti uz izliektās krūšu kurvja daļas izstieptajām starpribu atstarpēm, vajadzētu izpildīt pie izelpas.
- Lai nostiprinātu refleksus, šo vingrojumu vajadzētu izpildīt ne mazāk kā 24-30 atkārtojumos dienā, kontrolējot sevi spoguļos.
- Vingrojumu laikā ir jādzer ūdens (ne mazāk par litru).
Ievērojot visus noteikumus, Katarīnas Šrotas elpošanas vingrojumi ļauj sasniegt labus un pastāvīgus rezultātus pie jebkura līmeņa mugurkaula izliekuma.
REGULARITĀTE- PANĀKUMU ATSLĒGA
Šrota terapijas vingrojumi nav garantija pret skoliozi, tas nozīmē, ka izejot vienu reizi rehabilitācijas kursu nebūs pietiekami, lai pilnībā izārstētu šo patoloģiju uz visiem laikiem. Galvenais vingrojumu mērķis- pretošanās saslimstībai. Tāpēc rehabilitāciju Centrā ir ieteicams iziet regulāri. Vingrojumus pēc Katarīnas Šrotas metodes būtu jāveic arī pēc kursa pabeigšanas, tikai tādā gadījumā tiks panākts ilglaicīgs efekts.